obrazek

Je lepší web od freelancera nebo studia?

06.07.2018 by Martin Andráši

Hledáte někoho, kdo by Vám udělal web? Jak se rozhodnout? Svěřit vaše peníze agentuře nebo jedinci? Napsal jsem pro vás článek o tom, na co se zaměřit a co si vybrat.

Studio

Studio jako takové má výhodu, že dokáže celý projekt řidit. Většinou zaměstnává lidi, kteří rozumí problematice. V kvalitním studiu naleznete UX designera, grafika, kodéra, programátora, SEO specialistu a marketingového specialistu. Podle zaměření studia pak dále může mít další a další pracovníky, například scrum mastera, git mastera, projektového manažera.

Užitečnost studia vidím hlavně u větších projektů, například eshop nebo mezinárodní startup. Cenově však studio je dražší, protože musí všechny pozice zaplatit. Pro podnikatele, kteří mají dostatek financí a chtějí vyšperkovaný produkt, tak studio je jasná volba. Doporučuji ale prostudovat reference a nehledět tolik na cenu.

A proč je studio lepší jak freelancer u větších projektů?

  • Dokáže velice rychle reagovat na trh.
  • Jednotlivý zaměstnanec se zaměřuje jen na tu část, na kterou má odbornost.
  • dokáží vykomunikovat i věci, které nejsou spojené přímo s webem. Třeba domluvit fotografa na zboží, vytisknout letáky, vytvořit offline reklamu a další.

Freelancer

Hlavní výhodou je, že se vám freelancer může plně věnovat. Osobní přístup je to, co vám ve studiu málokdy nabídnou, ačkoli se o to snaží. Freelanceři často mohou pracovat dokonce u vás ve firmě. Proto také freelanceři nevyhledávají obchody, ale vztahy, které jej mohou jak profesně, tak i lidsky posunout. Také odbornost freelancera je to, co ho odlišuje od studia. Často převyšuje kvalitou průměrného zaměstnance.

Freelancer nezvládne vše sám, spolupracuje většinou s lidmi z oboru, kterým věří. Může se ale stát, že někdo onemocní, např. grafik a celý projekt se o několik dní protáhne, protože nemá náhradu za “zraněné” jako studio. Cenově je ale výhodnější hlavně pro malé a střední firmy právě freelancer.

Freelancer dělá věci, na které není primárně zaměřený. Třeba programátor musí doplnit kód po kodérovi, který již dělá na jiné zakázce. Výhodou je, že freelanceři umí několik věcí. Třeba jsou odborníci na více programovacích jazyků nebo na marketing. To jestli to je dobře nebo špatně, je relativní. Pro zaměstnání je lepší umět jednu věc pořádně. Pro freelancera zase lepší umět více věcí.

V čem je freelancer lepší jak studio?

  • Umí se rychle domluvit.
  • Používá nejnovější nástroje
  • Víte na čem se právě pracuje.
  • Osobní přístup je vždy na prvním místě.
  • Cenově výhodnější než studio. Partner pro vaše podnikání.

Závěr

Závěrem chci říci, že vycházím jen ze svých zkušeností. Stav na trhu se může lišit. Někdy freelancer bude kvalitně lepší jak studio a ještě levnější, někdy zase studio rozdrtí špatného freelancera kvalitou a cenově bude na stejné úrovni. Jde jen o lidi a jak k tomu přistupují.

Komentáře

0 komentářů


Kontakt

Napište mi