obrazek

Co je Ruby on Rails?

22.02.2019 by Martin Andráši

Je to MVC framework vytvořený zakladatelem BaseCampu a programátorem Hanssonem. Verze 1.0 byla vydaná ke konci roku 2005.

Framework jako takový více organizuje celý projekt. Je bezpečný a využívá ty nejlepší dostupné utility a tooly.

Pomáhá při tvorbě webových stránek. Nemusíte vymýšlet již vytvořené.

Kdo používá Ruby on Rails?

Špatný tedy asi nebude....

Mám se učit Ruby on Rails?

Určitě! Neznám lepší jazyk na programování webů, než Ruby. Je jednoduchý a čistý. Pokud umíte anglicky, tak můžete psát slovy jednotlivé funkce a budou fungovat. Proto je tento jazyk oblíbený třeba v Americe. V PHP jsou funkce divně navržené a stále si tyto funkce bere sebou do dalších verzí. Programátor se je tedy musí naučit nazpaměť.

U nás v České republice je rozšířený hlavně jazyk PHP, ale také mnoho jeho frameworků. Každopádně PHP je do startu lehčí a čím dále jste, tím je těžší (při učení). U Ruby je to zase naopak. Do začátku těžší až hardcore co se týče nastavení, ale jak si vše nastavíte a pochopíte základ, tak se stává lehčí a lehčí.

Oproti PHP má Ruby jinou syntaxi. Nepoužívá středníky. Místo středníků se používá odsazení a řádkování. Cokoliv v Ruby je objekt s vlastním interním Id.

PHP

function pozdrav()
{
  echo('Funkce PHP');
}


$str = "chci velke pismenka";
echo strtoupper($str); // CHCI VELKE PISMENKA

$pole = ["Peter" => 32, "Martin" => "nejaky text" ]

Ruby

def pozdrav
  puts "Funkce Ruby"
end

str = "chci velke pismenka"
puts str.upcase # CHCI VELKE PISMENKA


pole_a = {"Peter" => 32, "Martin" => "nejaky text" }
//nebo
pole_b = {Peter: 32, Martin: "nejaky text" }

Jak jsem již zmínil v PHP je napsána stovka frameworku. Jednu dobu tady byl Codeigniter, teď je tady Laravel/Symfony a v České republice ještě Nette, které těží z toho, že má super komunitu a hodně balíčků. V Ruby existuje vlastně jen jeden framework.

Proč používat Railsy:

 • konvence nad konfigurací
 • obrovská komunita
 • mnoho návodů
 • mnoho balíčků
 • rychlejší vývoj aplikací

Autor Ruby on Rails Hanssen napsal:

Mohl jsem web udělat v PHP, ale chtěl jsem použít jazyk, ve kterém mě bude programování bavit

Kde se naučit Ruby?

Osobně se učím na Udemy. Momentálně je veze Ruby on Rails 5.2.2, ale už je nachystaná verze 6.0RC., která by měla vyjít někdy v roce 2019, takže se snažte podívat po tutoriálech, které začínají 5.x a výš.

Osobně doporučuji Jordan Hudgense a jeho kurz.

Měl bych se naučit Ruby před startem?

Pokud už umíte PHP nebo nějaký jazyk na solidní úrovni, tak nemusíte. Postupně si to vyhledáte na Google a v dokumentaci.

Pokud začínáte s programováním, tak bych doporučil od stejného autora shlédnout ještě jeho kurz na Ruby.

Abych byl i trošku negativní:

Ruby v České republice není tolik rozšířené a nároky na něho jsou veliké. Ale to vám nebrání se učit dva jazyky. Dokonce bych řekl, že spojením PHP + Ruby mě udělalo lepším programátorem. V obou jazycích narazíte na stejné návrhové vzory. Práce je hlavně v Ostravě, Brně, Praze dostatek. Také v tomto jazyce je rozšířená hodně práce na dálku.

Nároky na server jsou větší než u PHP. Server si musíte často sami nastavit, protože neexistuje normální hosting u nás. Komunita Rails je ale tak super, že pro vás připravila tisíce návodů, jak si server nastavit. Například na gorails.com máte tisíce návodů a tutoriálů.

Komentáře

0 komentářů


Kontakt

Napište mi